GEOADRIA, geodetske storitve, d.o.o., Pod hribom 3, 1354 Horjul

Storitve

Izvajamo naslednje storitve:

UREDITEV MEJE

Do postopka ureditve meje pride, kadar je treba iz različnih vzrokov urediti mejo. Zahtevo lahko vloži lastnik parcele, ki se ureja.
Pred izvedbo same mejne obravnave pridobi geodetsko podjetje vse podatke, ki so potrebni za ureditev meje. Nato podjetje izvede ogled na terenu in potrebne meritve in izmere brez prisotnosti lastnikov. V nadaljevanju sledi mejna obravnava na katero so povabljeni lastniki parcele in sosedje mejaši, na njej pa se določi meja.
V postopku se najprej na terenu pokaže predlagana meja, nato pa mejo pokažejo tudi lastniki parcel. Če predlagana meja ne odstopa od pokazane, jo geodet izmeri in jo prikaže v elaboratu.
V postopku mejne obravnave se izdela zapisnik, ki je sestavni del elaborata ureditve meje. Elaborat mora preveriti Geodetska uprava RS, ki ga lahko zavrne, če ni pravilno izdelan ali niso izpolnjeni vsi zahtevani pogoji. Če se eden ali več lastnikov ne strinja z ureditvijo meje, Geodetska uprava izvede ustno obravnavo. Če tudi ustna obravnava ne obrodi sadov, morajo lastniki, ki se ne strinjajo začeti sodni spor za sodno ureditev meje. Če se lastniki strinjajo z mejo, Geodetska uprava izda odločbo, na osnovi katere se v kataster vpišejo oz. vrišejo nove meje.

Ureditev meje
Ureditev meje

PARCELACIJA

Parcelacija je eden izmed postopkov za spremembo parcelne meje. Lahko je združitev ali delitev parcele. Tega postopka se lastnik loti, če želi večjo parcelo razdeliti na več manjših ali pa dve sosednji manjši parceli združiti v eno veliko.

Parcelacija
Parcelacija

IZRAVNAVA IN OZNAČITEV MEJE

Postopek izvedemo takrat, ko urejamo meje med dvema ali več parcelami. Velikokrat se namreč zgodi, da si mejaša želita poenostaviti meje za lažjo uporabo svojih parcel.Pri tem mora biti izpolnjen pogoj, da se površina manjše parcele, ki se izravnava, ne spremeni za več kakor 5 % oziroma ne več kot 500 m2.

Izravnava
Izravnava meje

Označitev meje
Meja, ki je bila predhodno urejena, lahko postopoma postane nerazpoznavna ali pa lastnik meni, da ni označena v skladu s podatki zemljiškega katastra. V tem primeru jo geodetsko podjetje na novo označi.

GEODETSKI NAČRT

Geodetski načrt za pripravo projektne dokumentacije za gradnjo
Geodetski načrt je potreben za pripravo projektne dokumentacije za graditev objekta, ki je osnova za gradbeno dovoljenje. Brez izdelanega geodetskega načrta ni mogoče dobiti ustreznih dovoljenj za gradnjo. Načrt mora biti izdelan za območje najmanj 25 m od predvidenega objekta.Geodetski načrt je sestavljen iz grafičnega prikaza in certifikata geodetskega načrta.Certifikat geodetskega načrta velja kot potrdilo odgovornega geodeta, da je geodetski načrt izdelan skladno s predpisi in z namenom uporabe geodetskega načrta.
Geodetski načrt novega stanja zemljišča
Geodetski načrt novozgrajenega objekta je prikaz dejanskega stanja novogradnje. Geodetski posnetek je potreben pri izgradnji večjih objektov in se uporabi pri nadzoru in tehničnem prevzemu.

ZAKOLIČBA OBJEKTA

Pred začetkom gradnje novega objekta, za katerega je z Zakonom o graditvi objektov predpisano gradbeno dovoljenje, mora izvajalec poskrbeti tudi za zakoličenje objekta. Zakoličenje je po Zakonu o graditvi objektov geodetska storitev. V postopku zakoličbe se na terenu zakoliči oz. ustrezno označi lokacijo objekta v skladu s pogoji, določenimi v gradbenem dovoljenju in projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja.
O datumu in kraju zakoličenja mora izvajalec gradnje pisno obvestiti občinsko upravo tiste občine, na katere območju leži zemljišče z nameravano gradnjo in sicer najpozneje osem dni pred zakoličenjem.
O zakoličenju objekta se v skladu z geodetskimi predpisi izdela poseben zakoličbeni načrt, na podlagi katerega je omogočeno zakoličenje objekta v skladu s pogoji iz gradbenega dovoljenja.
Zakoličbeni načrt podpišeta odgovorni geodet in izvajalec, lahko pa tudi pooblaščeni predstavnik občine, če je pri zakoličenju navzoč.

VRIS OBJEKTA V KATASTER STAVB IN DOLOČITEV ZEMLJIŠČA POD STAVBO, HIŠNA ŠTEVILKA

V katastru stavb se evidentirajo podatki o stavbah in o delih stavb. Strokovna podlaga za uvedbo upravnega postopka vpisa stavbe v kataster stavb je elaborat vpisa stavbe v kataster stavb, ki ga izdela geodetsko podjetje. Sestavni del elaborata je vprašalnik, s katerim se pridobijo podatki za stanovanjske in nestanovanjske stavbe. Geodetsko podjetje mora v postopku izdelave elaborata za vpis stavbe v kataster stavb opraviti obravnavo in lastniku stavbe oziroma vsakega posameznega dela stavbe pokazati potek razdelitve delov stavbe s primerjavo poteka v elaboratu in v naravi.

Zemljišče pod stavbo se v zemljiški kataster evidentira na zahtevo lastnika zemljišča, imetnika stavbne pravice ali investitorja gradnje. Če na zemljišču stoji večstanovanjska stavba, lahko zahtevo za evidentiranje zemljišča pod stavbo vloži tudi lastnik stavbe ali dela stavbe, uporabnik stavbe ali dela stavbe ali upravnik stavbe.
Če vlagatelj zahteva evidentiranje zemljišča pod stavbo, ki je v lasti enega lastnika, in ima stavba en del, je treba zahtevi za evidentiranje zemljišča pod stavbo priložiti elaborat za evidentiranje stavbe, ki vsebuje sestavine elaborata za vpis zemljišča pod stavbo in sestavine elaborata za vpis stavbe v kataster stavb.
Zgoraj omenjena postopka sta nujna za pridobitev hišne številke (nove gradnje). Vlogo za določitev hišne številke izpolni geodetsko podjetje.

Evidentiranje stavbe
Evidentiranje stavbe

SPREMEMBA BONITETE, VRSTE RABE

Boniteta zemljišča je proizvodna sposobnost zemljišč, ki se vodi v obliki bonitetnih točk na parcelo. Za parcele, ki po dejanski rabi niso uvrščene med kmetijska ali gozdna zemljišča, se vodi boniteta zemljišča v vrednosti nič (0).
Spremembo podatkov o boniteti zemljišča geodetska uprava izvede na zahtevo lastnika zemljišča. Strokovna podlaga za uvedbo postopka evidentiranja spremembe bonitete zemljišča je elaborat spremembe bonitete zemljišča. Elaborat izdela geodetsko podjetje v okviru geodetske storitve v postopku spremembe bonitete zemljišča. Strokovna dela za izdelavo elaborata izvaja oseba, ki je kmetijski oziroma gozdarski strokovnjak z ustrezno izobrazbo in s pooblastilom za bonitiranje.

MERITVE PREMIKOV OBJEKTOV

Za vas opazujemo premike, posedanja in deformacije, ki nastajajo zaradi statičnih in dinamičnih obremenitev, temperaturnih sprememb, potresov ali poplav. V našem podjetju spremembe opazujemo, jih analiziramo in na podlagi rezultatov strankam tudi primerno svetujemo.

KATASTER GOSPODARSKE JAVNE INFRASTRUKTURE (GJI)

Kataster GJI je temeljna nepremičninska evidenca v Sloveniji. V njej so evidentirani objekti gospodarske javne infrastrukture. Ceste, železnice, letališča, pristanišča, infrastruktura za prenos in distribucijo električne energije, zemeljskega plina, toplotne energije, nafte in naftnih derivatov, vodovod, kanalizacija, odlagališča odpadkov, vodna infrastruktura, infrastruktura za gospodarjenje z drugimi vrstami naravnega bogastva ali varstva okolja in elektronske komunikacije. Podatki so javno dostopni in zagotavljajo podporo pri urejanju prostora ter gospodarjenju z infrastrukturo.

IZMERA IN IZRAČUN PROSTORNIN NASIPOV IN IZKOPOV

V našem geodetskem podjetju izmerimo in izračunamo prostornine nasipov in izkopov pri gradnji cest, pri izkopih gramoza, izračunamo masne bilance za kamnolome in deponije, itd.



na vrh


Izdelava in gostovanje: WebHotel